Jaki prezent wybrać – zwykły czy stymulujący rozwój dziecka?

Przy okazji wybierania prezentu dla malucha, stajemy przed ważnym pytaniem: jaki prezent będzie odpowiedni? Czy ma służyć wyłącznie zabawie, czy powinien raczej przyczynić się do rozwoju dziecka? Tymczasem odpowiedź jest prosta – dobra zabawka nie tylko może, ale nawet wskazane jest, aby łączyła te dwie funkcje!

Jaki prezent wybrać – zwykły czy stymulujący rozwój dziecka?

Początek życia to czas niezwykle szybko następujących po sobie etapów rozwoju dziecka. Definiuje się wtedy bowiem dominująca ręka, a także wrodzone talenty. Dlatego istotne jest wczesne wspomaganie rozwoju dziecka za pomocą zabawek, które mają moc edukacji pod wieloma względami: poprzez wymuszanie ruchu poprawiają zręczność, za pośrednictwem wspólnej zabawy z rówieśnikami wpływają na rozwój emocjonalny dziecka. Gdy wymagają liczenia, czytania lub samodzielnego znalezienia rozwiązania – poprawiają kreatywność oraz intelekt.

W sklepach znajdziemy wiele zabawek wpisujących się w te kryteria – przytulanki, książki z pouczającym morałem, które poszerzą zasób słów malucha, liczydła, drewniane pojazdy, klocki czy układanki (zwłaszcza z figurami geometrycznymi) przydatne, np. w nauce kolorów. Dziecko może poprawić także słuch i koncentrację za pomocą gry na drewnianym instrumencie muzycznym. Musimy jednak być ostrożni, ponieważ często próbujemy popychać malca w kierunku dziedzin, do których nie ma ono rzeczywistych predyspozycji. Bywa, że dziecko zobligowane do zajmowania się czymś, co nie budzi w nim entuzjazmu, traci wiarę w siebie i czuje, że zawodzi rodzica. W wyborze prezentu dla dziecka musimy przede wszystkim kierować się prostotą, jakością oraz indywidualnymi uzdolnieniami oraz obecną fazą rozwoju dziecka. Jeśli pociecha wykazuje cechy opiekuńcze i przywódcze, zafundujmy mu coś co usprawni jego zmysł mediacyjny i organizacyjny: dom dla lalek, żołnierzyki, wyjątkową maskotkę czy akcesoria dla niej (np. wózek). Dziecko kochające ruch i towarzystwo bardziej ucieszy nowa piłka, którą będzie bawiło się w grupie, niż puzzle czy kolorowanki. Maluch interesujący się już od najmłodszych lat nauką zadowoli np. zestaw małego chemika; małego artystę – pudełko farb i pędzli, a nieśmiałego malca zabawy, które zachęcą go do wyrażania własnego zdania.

Unikajmy kupowania dziecku tabletów i gier z nadzieją, że te gadżety pochłoną go na długie godziny i dadzą nam odpocząć przez pewien czas. Może to spowodować wolniejszy rozwój dziecka. Pamiętajmy, że najfajniejsza zabawka musi iść w parze z zainteresowaniami dziecka, a także umacniać rodzinną więź!

Jaki prezent wybrać – zwykły czy stymulujący rozwój dziecka?

Niczego się nie dowiedziałemSzukam dalejDobry materiałCiekawe pomysły!Bardzo pomocne inspiracje! (1 votes, average: 5,00 out of 5)
1 komentarz

Skomentuj

Your email address will not be published.

Możesz korzystać z następujących znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Sprawdź karty podarunkowe, zobacz vouchery, prezenty, upomniki. Wybierz pomysł na prezent.

Skontaktuj się z Redakcją
Formularz kontaktowy
Zapisz się do newslettera