Prezent na chrzciny

Co kupić na prezent na chrzciny? Pomysły na wyjątkowe upominki

Gdzie zorganizować chrzciny?

Chrzest dziecka, chociaż coraz częściej odwlekany w czasie z różnych powodów, to wydarzenie, które większość rodziców mimo wszystko ma w planach. Pierwszą przeszkodą jednak zdaje się być wybór rodziców chrzestnych. Niektórzy szczęściarze wybierają spośród braci i sióstr, kuzynostwa, którzy zawsze chętnie staną się drugim tatą czy drugą mamą dla dzieciaczka. Problem pojawia się wtedy, kiedy nie ma odpowiedniego kandydata ze względu na pierwszy poważny obowiązek – prezent dla dziecka.

Co to jest chrzest święty?

Jak to właściwie jest? Kupować prezent dla chrześniaka czy nie? Na roczek – owszem, ale prezenty na chrzciny są sprawą indywidualną w każdej rodzinie. I tu pojawia się problem – co wypada, a co nie?

Co jest potrzebne do chrztu?

Powinnością ojca chrzestnego jest zaopatrzyć się w świecę, zaś matka chrzestna powinna mieć białą szatkę dla dziecka na znak nowych narodzin oraz ewentualnie kwiatki. Na tym rola wielu rodziców chrzestnych w dniu chrztu kończy się. Bywa jednak tak, że prezent dla dziecka jest uznawany za oczywistość. Jak więc przygotować się na taką okoliczność? Przecież owieczka w zawiniątku nie ma nawet pojęcia, co się wokół niej dzieje. Prezenty dla dzieci mają znaczenie wtedy, kiedy te są w stanie czerpać z nich radość. Kupowanie różowych sukienek czy fotelików w ramach prezentu dla dziewczynki czy niebieski komplet śpioszków jako prezent dla chłopca, to tak naprawdę nie prezent dla dziecka, ale dla jego rodziców!

Kto trzyma dziecko do chrztu?

Pojawiające się na tle materialnym konflikty sprawiają, że chęć bycia chrzestnym dla dziecka nieco przygasa. Nie od dziś wiadomo, że jeżeli ktoś ma już 2 czy 3 chrześniaków, a rodzinę odwiedza bocian, to nieszczególnie chce zostać rodzicem chrzestnym po raz kolejny. Wbrew pozorom nie zawsze jest to tylko zaszczyt, lecz przede wszystkim obowiązek, pociągający za sobą wiele innych - niekoniecznie tylko tych pozytywnych, ale nieraz również tych, wymagających wkładu finansowego.

Co kupuje chrzestna, a co chrzestny?

Prezent dla chrześniaka w dniu chrztu wydaje się być małą przesadą. Warto się jednak zastanowić, co byłoby oryginalnym pomysłem na prezent dla dziecka z okazji takiego wydarzenia. Tak, dla dziecka, a nie jego rodziców.

 

Co kupić na prezent na chrzciny

Najbardziej rozsądny prezent, będący jednocześnie inwestycją na przyszłość rodzica chrzestnego jest voucher do sklepu jubilerskiego na złoty medalik z okazji komunii świętej. Nie ma nic lepszego, niż przygotowanie dwóch pieczeni na jednym ogniu. Jeśli w rodzinie istnieje zwyczaj, że to rodzice chrzestni pomagają w kwestii materialnej przed komunią, to strzał w dziesiątkę.

Czysto inwestycyjnym prezentem byłoby wykupienie polisy. Rodzic chrzestny mógłby wpłacać stosunkowo niewielkie kwoty aż do osiągnięcia pełnoletności przez chrześniaka i tym samym podarować sobie jeden z najpiękniejszych prezentów dla rodzica chrzestnego – prezent dla dziecka na 18! I znów to samo! Jeden prezent na dwie okazje. I to wcale nie mały prezent! Warto zwrócić uwagę, iż tym sposobem nie wydaje się jednorazowo dużej kwoty,, dzięki czemu odpływ pieniędzy z konta nie jest tak odczuwalny. Proste? Oczywiście, że tak – wystarczy tylko wyjść z określonych schematów złotych grzechotek i szklanych bucików na pamiątkę, które i tak prędzej czy później wylądują na dnie szafy.

Prezenty dla dzieci na chrzest nie powinny być przesadzone, podobnie rodzice chrzestni nie powinni ulegać presji otoczenia i podejść do sprawy praktycznie. Ostatecznie to sprawa indywidualna każdego z osobna i nikt nie może mieć pretensji o to, że nie podarowało się dziecku prezentu, ponieważ wcale tak nie jest. Zaniesienie dzieciątka do kościoła i ofiarowanie swojej pomocy w razie potrzeby to największy prezent, jaki dziecko mogło otrzymać. Wszelkie inne materialne korzyści z prezentu dla chrześniaka na chrzest skierowane są - mimo wszystko - do jego rodziców.

Zapisz się do newslettera