× PREZENTY DLA KOGO NA JAKĄ OKAZJĘ CO POCZUJESZ MIASTA Inspiracje DLA FIRM

Kto przynosi prezenty pod choinkę

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas. Pełen radości, rodzinnego ciepła oraz pięknych tradycji. Owo święto upamiętnia narodziny Jezusa Chrystusa i przypada na 25 grudnia. Z tej okazji, w Wigilię Bożego Narodzenia ubierana jest choinka, do domu przybywają krewni, a dzieci wypatrują pierwszej gwiazdki. Gdy ta zabłyśnie, to znak, iż można rozpocząć kolację wigilijną. Zaczyna się ona połamaniem opłatka i złożenia sobie życzeń. Zgodnie z tradycją, na stole pojawia się dwanaście potraw. Jednak szczególnie niecierpliwie na Boże Narodzenie czekają dzieci, głównie dlatego, że po kolacji otrzymają podarunki chowane pod choinką.



Tradycja prezentów pod choinkę



Tradycja prezentów pod choinkę rozpoczęła się na początku XIX wieku wśród bogatej arystokracji. W zależności od regionu inna jest odpowiedź na pytanie: kto przynosi prezenty pod choinkę? Dla przykładu, na Pomorzu, Kaszubach, Kujawach i w Wielkopolsce w Boże Narodzenie prezenty dzieciom przynosi Gwiazdor. Na Górnym Śląsku upominki dostarcza Dzieciątko, które utożsamiane jest z Jezusem Chrystusem. Natomiast w Małopolsce prezenty przynosi Aniołek.



Najbardziej popularny jest jednak Święty Mikołaj. To on przynosi dzieciom podarunki w centralnej Polsce oraz w wielu miejscach na świecie. Jednak Święty Mikołaj może występować pod różnymi imionami i niejednokrotnie również pod innymi postaciami. W Rosji odpowiednikiem Mikołaja jest Dziadek Mróz, sympatyczny staruszek, rozdający prezenty w noc sylwestrową, a jego pomocnica to Śnieżynka. Dziadek Mróz również ma sanie, ale w zaprzęgu zamiast reniferów są trzy konie. W Holandii oraz Belgii, w ostatnią sobotę listopada statkiem parowym przypływa Sinterklaas. Umieszcza on prezenty w butach, które pod kominkiem zostawiają dzieci. Z kolei we Włoszech rozdawaniem prezentów zajmuje się czarownica Bekana. Przemieszcza się ona na miotle i zostawia upominki tylko grzecznym dzieciom. W przypadku gdy, dowie się, że któryś chłopczyk lub dziewczynka psocili, zostawi im kawałek węgla, czosnek i cebulę. Rozdaje ona prezenty co roku, w nocy z 5 na 6 stycznia. Według wierzeń są to prezenty, które nie trafiły do Jezusa, bo Befala nie zdążyła dołączyć do Trzech Króli, by wręczyć mu je osobiście.



Dzieci w Niemczech również dostają prezenty od czarownicy imieniem Frau Berta, która do domów wchodzi przez komin i zostawia prezenty na parapecie lub pod schodami. Niejednokrotnie, prezenty od niej można również znaleźć pod poduszką. Natomiast w Czechach i na Słowacji dzieci wierzą, iż z nieba po złotej nitce schodzi Mikulus w towarzystwie anioła i czarta. We Francji Świętego Mikołaja zastępuje dobra wróżka Dame Abonde, która rozdaje podarki w noc Sylwestrową, ale zdarza się, że czasem wyręczają ją w rozdawaniu upominków przyjaciele Pere Noel oraz Pre Fouettard. O ile w różnych regionach świata prezenty rozdają inne postacie, w okresie, który nie jest ściśle określony, to jedna rzecz niemal zawsze jest taka sama – prezenty otrzymują tylko grzeczne dzieci. Niegrzeczne maluchy dostają rózgi, obierki ziemniaków lub kawałek węgla z czosnkiem i cebulą. To jest właśnie jeden z głównych powodów, dla których warto być grzecznym cały rok. Niezależnie bowiem od tego czy prezenty przynosi Święty Mikołaj, Dziadek Mróz, czy czarownica – oni wszystko widzą i wiedzą komu należy się prezent, a komu nie.



Kto przynosi prezenty pod choinkę