× PREZENTY DLA KOGO NA JAKĄ OKAZJĘ CO POCZUJESZ MIASTA Inspiracje DLA FIRM

Jak się obchodzi Walentynki na świecie?

Ile kultur, tyle pomysłów na okazywanie sobie uczuć. Ile par, tyle zwyczajów świętowania dnia zakochanych. Zobacz jak Walentynki obchodzą Europejczycy, Azjaci, mieszkańcu obu Ameryk i Antypodów. Zebraliśmy dla Was walentynkowe tradycje z blisko 30 krajów.



Australia



Mężczyźni wysyłają tu o wiele więcej kartek walentynkowych niż kobiety, przy czym ostatnio są to kartki elektroniczne, czy życzenia sms’owe. Cóż, Australijczycy zawsze mieli gest. W czasie gdy zbierano złoto, bogaci panowie wydawali majątki na prezenty dla swoich pań. Teraz pozostał im ten romantyzm, który ma swój wyraz w słodkiej korespondencji, romantycznych kolacjach i wyjątkowych upominkach.



Meksyk



Meksykanie podobnie jak Amerykanie świętują Walentynki także w rodzinnym gronie. Urządzają przyjęcia, zapraszają przyjaciół, i obdarowują, się prezentami. Miasto ubiera się w czerwień oraz inne barwy, pojawia się mnóstwo ciekawych dekoracji z kwiatów, baloników, serduszek.



Austria



Ulicami przechodzą barwne korowody z orkiestrą dętą świętując Sankt Valentin. Ulice pełne są orszaków młodych par , które jadą przystrojonymi specjalnie dorożkami. Młodzi obdarowywani są pieniędzmi przez władze miast, a panny młode dostają bukiety.



Anglia



Oni sobie po prostu przywłaszczyli Walentynki, traktując je jako swoje własne święto. Według Brytyjczyków to ich krajan pisarz Walter Scott przyczynił się do tego, że święto zakochanych znane jest na całym świecie. Tak czy siak dzień zakochanych narodził się w Anglii, na dworze Ryszarda Lwie Serce. 14. Lutego komnaty było obficie ozdabiane czerwienią i złotem, palono zioła, a w wydrążonych dyniach zapalano świece. Oprócz tego wykonywano bukieciki z suszonych kwiatów, i pieczono ciasteczka nadziewane owocami w kształcie serduszek. Panowie szykowali podarki dla wybranek serca, a były to m.in. splecione obrączki czy broszki w postaci dwóch serc. Panie nie pozostawały dłużne, dawały pukiel włosów, lub wyszywały szarfy, chusty bądź rękawy. Te ostatnie rycerze przypinali do swoich tarcz podczas wypraw wojennych. Wcześnie istniał dość oryginalny zwyczaj, wedle którego dzieciaki przebierały się za dorosłych, i chodziły po domach śpiewając piosenki miłosne, w których pojawiały się słowa: „Dzień Dobry Walenty”. Natomiast płeć piękna wstawała wcześnie rano, wierząc że pierwszy ujrzany w oknie mężczyzna w dniu 14. lutego będzie im mężem. Wróżby niemal andrzejkowe. Aktualnie w Walentynki obchodzone w Anglii królują serduszka wykonane z kartonu, i przyozdobione postaciami Romea i Julii. Wysyła się miliony SMS-ów i tradycyjnych kartek. Do dzisiejszego dnia po hrabstwie Norfolk grasuje Tajemniczy Jack Valentine, który daje dzieciakom podarki.



Czechy



Ci to mają dobrze. Świętują dwa razy do roku – 14. lutego i 1. maja. Zakochani tłumnie wylegają w tym czasie na most Karola w Pradze, uświęcony tradycją. W tym kultowym miejscu zawieszane są kłódki, które maja symbolizować wielką, nierozerwalną miłość. Turyści chętnie przejmują te obyczaje, i również zaświadczają o swoim uczuciu, wieszając kłódki czy, pocierając kilka razy płaskorzeźbę św. Jana Nepomucena. Ten rytualny gest ma podobnież zapewnić lojalność ze strony ukochanej osoby.



Stany Zjednoczone Ameryki



Smartphony, telefony, maile idą w ruch. W dzień Św. Walentego wysyłane są w olbrzymich ilościach. Miliony kartek trafia do przyjaciół, (także ręcznie malowanych) ukochanych, rodziny, współpracowników. Niestety są to chyba najbardziej komercyjne Walentynki. Sklepy, ulice, restauracje przybrane słodkimi ozdobami, dużo serduszek, Amorków. Ludzie obdarowują się maskotkami, kwiatami, biżuterią (m.in. złotem i brylantami), sercami z piernika i czekoladkami. W kinach grane są komedie romantyczne, melodramaty itp. w radiu czy telewizji programy i piosenki o miłości. Miłość jest wszędzie, nawet w szkołach prowadzone są specjalne walne tynkowe lekcje. Nie zapomniano nawet o zwierzętach, psy i koty mogą dostać swoje ulubione smakołyki w kształcie serduszek. Według danych statystycznych obchody święta zakochanych mocno nadwątlają budżet Amerykanów, bo ich koszt oscyluje w granicach 18,6 mld. dolarów. Nie ma się co dziwić, że tyle pieniędzy pochłania walentynkowe szaleństwo, gdyż aż 53 % pań deklaruje, że gotowe są zerwać związek w razie nie otrzymania upominku. Toteż panowie starają się mocno, i dają paniom dwa razy więcej prezentów, niż kobiety mężczyznom. Ale płeć brzydka nie gniewa się zbytnio o taki obrót sprawy. Oni liczą na to, że randka w dniu zakochanych doprowadzi do wspólnie spędzonej nocy. A że tak się dzieje, jest pewne, bo w tym czasie poczętych zostaje ok. 11 tys. dzieci.



Włochy



Tutaj wśród podarków prym wiedzie obdarowywanie pań ubraniami i bielizną w kolorze czerwieni. Panie nie pozostają dłużne, kupując ukochanemu jakąś część garderoby (zazwyczaj drogą), najczęściej jest nią elegancki krawat.



Francja



To właśnie na dworze króla Francji narodził się zwyczaj obdarowywani pań kwiatami. Walentynki są tu świętem narodowym. Chyba najpiękniej świętują dzień zakochanych, a nazywają go Saint Valentin. Obchodzą tzw., Święto Zaręczyn w katedrze w Terni, gdzie znajdują się relikwie św. Walentego. Do bazyliki zjeżdżają się ludzie z całego świata, aby wyznać sobie miłość, i obiecać wzajemną wierność do dnia ślubu. Narzeczeni uczestniczą też w różnych koncertach, imprezach i wystawach, seansach filmowych. Świętowanie dotyczy także ludzi starszych, chorych oraz wdów i wdowców, dla których przygotowywane są konkretne spotkania walentynkowe. Kartek raczej się nie wysyła zastępując je bukietem kwiatów opatrzonym bilecikiem, z wypisanym zaproszeniem do teatru czy na koncert. Kwiaty muszą być zapakowane w papier nietuzinkowy, koniecznie z renomowanej kwiaciarni. Oczywiście zakochani spotykają się także na romantycznych kolacjach, lub spędzają miły wieczór we dwoje w kinie.



Tajlandia



Kto lubi się całować, powinien udać się 14. lutego do Tajlandii, ponieważ tylko tam odbywa się konkurs na najdłuższy pocałunek. A jest o co walczyć, bo można wygrać ok. 10 tyś zł. Niestety tylko nieliczni mogą pozwolić sobie na taki wyczyn, gdyż reguły są bardzo surowe: 1 metr dla zakochanych, całowanie się w objęciach, wyjście do łazienki dopiero po trzech godzinach, i to nadzorowane. Tego dnia wiele tajlandzkich par decyduje się na zawarcie małżeństwa.



Hiszpania



Hiszpanie idą w stronę praktycznego przeżywania Walentynek, obdarowując się wzajemnie sprzętami przydatnymi w domu – lodówkami, pralkami czy komputerami. Zależnie od płci i zainteresowań.



Chiny



Dzień zakochanych obchodzony jest u Chińczyków z domieszką magii, bo ma miejsce dokładnie siódmego dnia siódmego miesiąca księżycowego kalendarza. Nazywany jest „nocą siedmiu”, „nocą zdolności”, „urodzinami siódmej siostry”, lub „Spotkaniem gwiazd”. Geneza Walentynek jest także inna – świętuje się upamiętniając dzień, kiedy zakochana para: pasterz i tkaczka mogli w końcu być razem. Właśnie w tym dniu ich gwiazdy (oddzielone na co dzień Drogą Mleczną) mogą się spotkać. Istna bajka. Kobiety idą nad rzekę, kładąc na wodzie igły, aby dowiedzieć się czy jest się gotową na zamążpójście. Jeżeli igła nie zatonie, odpowiedź brzmi „tak”. A wszystko to dzieje się przez niedobrą boginię niebios, która rozdzieliła młodych zakochanych, malując na niebie spinką linie, czyli Mleczną Drogę. Ci, którzy spojrzą w niebo, i zobaczą Tkaczkę zmierzającą do swojego wybranka, upadają na kolana, aby wymodlić sobie bogactwo i syna. A życzenie powinno się spełnić w przeciągu trzech lat, w co mocno wierzą. Tego dnia kobiety starają się także przypodobać mężczyznom, pokazując im siebie z jak najlepszej strony w wykonywaniu prac domowych, co ma świadczyć o ich predyspozycjach do bycia dobrą żoną. Chińczycy dbając o swojego ducha, nie zapominają o ciele, czego dowodem jest przygotowywanie na dzień zakochanych specjalnych ciasteczek z mąki, cukru i miodu. Przybierają one koniecznie kształty związane z legendą, czyli formy ptaków, kwiatów i łódeczek. Oprócz przeżywania własnego święta zakochanych, Chińczycy od niedawna obchodzą także zwyczajne Walentynki. W tym dniu mężczyźni obdarowują wybranki serc prezentami, które stanowi zazwyczaj biżuteria. Nie kupują jej od tak, ale ma to swój głębszy sens. Kobieta dostaje coś, co może nosić zawsze blisko siebie, dlatego biżuteria, chustki, paski. Oczywiście są także romantyczne kolacje, kino i spacery.



Korea Południowa



Zakochani powinni udać się do Korei, ponieważ tam świętuje się aż trzy razy – od lutego do kwietnia każdego 14. dnia miesiąca. Podobnie jak w Japonii, to kobiety dają mężczyznom słodycze, a 14. marca sytuacja się odwraca. Dla pocieszenia samotni obchodzą swój Czarny Dzień miesiąc później, jedząc makaron z sosem czarnej fasoli. Jest to danie przeznaczone dla singli.



Filipiny



Święto zakochanych ma tutaj wymiar szerszy, bo organizowane są wesela ogólnokrajowe, kiedy to małżeństwa może zawrzeć 4 tys. par.



Bułgaria



Co to takiego Trifin Zarezan, Dzień Świętego Trifona? To przetrwały częściowo do dziś odpowiednik Walentynek. Obchody Święta Wina i Płodności odbywają się 14. lutego. Mężczyźni podcinają winorośle, co ma symbolizować nadchodząca wiosnę, udają się z muzykami i jeżdżeniem do winnic, aby zapewnić sobie tym rytuałem przyszłe obfite zbiory wina. Często sporządza się wianki ze ściętych gałązek, i wiesza w wyjątkowym miejscu. Istnieje też zwyczaj w niektórych regionach wybierania Cara Winnic, czyli gospodarza zamożnego, którego winnice dobrze obrodziły. On jest noszony na rękach podczas świętowania, on błogosławi plony, i częstuje innych winem. A miłość? Od wina do miłości droga krótka.



Niemcy



Dużym uznaniem cieszy się romantyczna kolacja spożywana we dwójkę w lokalu pośród innych zakochanych. Jako tradycyjne podarki dawane są słodycze – marcepan w czekoladowej mlecznej polewie lub piernik polukrowany, ozdobiony miłosnymi wzorkami. Nie może zabraknąć także czerwonej róży, odwiecznego symbolu miłości i świeżości uczucia.



Malezja



Malezyjczycy biorą udział w konkursie ”Więźniowie miłości”. Jeśli wytrzymają przez cały tydzień kajdankach, wtedy dostają nagrodę pieniężną. Do Malezji może się udać panna, która szuka męża, albo kawaler. W niektórych regionach, istnieje zwyczaj wrzucania do wody przez samotne kobiety cytrusów do wody, podpisanych danymi osobowymi. Są to tzw. Chińskie Walentynki. Wcześniej panowie wypływali na łodziach, konkurując kto więcej wyłowi owoców.



Japonia



Po raz pierwszy obchodzono Walentynki w Japonii w 1936 r., kiedy była prowadzona kampania reklamowa skierowana do cudzoziemców. Następne kampanie coraz bardziej popularyzowały święto zakochanych, którego obchody polegały na obdarowywaniu przez kobiety mężczyzn czekoladkami, „tomo-choko” (czekolada dla przyjaciół), „Giri-choko” (czekoladki dawane z obowiązku), oraz „honmei-choko” (czekoladki dla najbliższych), wykonane zazwyczaj własnoręcznie pierniczki w czekoladą w środku. Dopiero w latach 80-tych obchodzono Biały Dzień (14 marca), kiedy to kobiety dostawały od panów czekoladki, oczywiście białe i bieliznę, w ramach rewanżu. Rodzina, przyjaciel, szef, znajomi, każdy dostanie prezent.



Finlandia



Obchodzi się Dzień przyjaciół, tzw. Ystavanpaiva, kiedy ludzie okazuje sobie wzajemną sympatię.



Szkocja



W Szkocji jest tradycyjnie – czyli kwiaty, kolacje, kartki, które tworzą w szkołach (obok romantycznych rymowanek) także dzieci. Warto przyjrzeć się natomiast walentynkowej zabawie singli, która polega na wypisaniu swojego imienia na karteczce, i włożenia jej do kapelusza. Wylosowane pary obdarowują się wzajemnie prezentami i życzeniami. Kolejny ciekawy zwyczaj, który kultywują Szkoci, nakazuje aby spotkaną a ulicy pierwszą osobę, uznać za swoją Walentynkę, i spędzić z nią dzień.



Izrael



Odpowiednikiem żydowskich Walentynek w Izraelu jest Żydowskie Święto Miłości, które obchodzi się 15. dnia miesiąca Aw (jeden z miesięcy w kalendarzu chaldejskim), czyli przełom lipca i sierpnia. Aktualnie dziewczęta nie tańczą już w białych sukienkach w winnicach, gdzie czekali na nich chłopcy, ale tego dnia zakochani wyznają sobie miłość, i obdarowują się prezentami. Oprócz Żydowskiego Święta Miłości. Obchodzone są oczywiście tradycyjne Walentynki.



Szwecja



W Szwecji Walentynki to Alla hjartans dag, obchodzone od 1960 r. Szwedzi lubują się w walentynkowych wypiekach, czyli Alla hjartans dag-bakelse. Ważną rolę odgrywają także wyrabiane w domach żelki z mrożonych malin, gofry przyrządzane w foremkach w kształcie serca, oraz przesłodkie ciasteczka amerikanska pannkakor. Jednak świętowanie nie ogranicza się tylko do słodkości. Panie otrzymują ciemnoczerwone róże, tulipany oraz goździki, i bezpośrednio po otrzymaniu kwiatów zapraszane są do restauracji. Prezent będący pysznym obiadem jest dla Szwedów czymś wyjątkowym, bo u nich priorytetowo chodzi o spędzanie czasu z wybrankami serca, nie o słodkie gadżety.



Brazylia



Święto zakochanych obchodzone jest 12. czerwca ze względu zarezerwowania daty 14. lutego na karnawał. Bawią się jednak na całego – są festiwale muzyczne, spektakle, czekoladki, kwiaty. Dzień po świętowaniu kobiety singielki wypraszają Św. Antoniego o pomoc w znalezieniu męża.



Portugalia



Na Walentynki mówią dzień chłopaka i dziewczyny, czyli Dia dos Namorados.



Dania i Norwegia



W Skandynawii Święto Zakochanych owszem jest, ale obchodzi się je nadzwyczaj skromnie, a przez to bardziej romantycznie. Liczy się drobny gest – jakaś kolacja we dwoje i bukiecik kwiatów dla wybranki. Kobiety otrzymują od Panow kwiaty, tzw. snowdrops. W Danii panowie robią sobie z pań oryginalne żarty, wysyłając im dowcipne anonimowe listy (gaekkebrev). Kiedy któraś z kobiet odgadnie, kto jest autorem listu, adorator obdarowuje ją czekoladowym jajkiem na Wielkanoc. Wcześniej Duńczycy słali sobie przeźroczyste bibułki, które wystawiano do światła, aby odczytać zapisane tam imię bądź rozpoznać rysy twarzy wybranka.  



W niektórych miejscach Walentynki są zakazane…



W Rosji np. niechęć do świętowania dnia zakochanych zrodziła się dzięki muzułmanom, którzy chcą aby całkowicie zakazano obchodów Walentynek. Do ich żądań przyłączają się wyznawcy prawosławia, uważając że święto katolickie nie powinno być w żadnym razie obchodzone. Pojawiają się natomiast głosy, aby rozpowszechnić Święto Miłości obchodzone 8. lipca, upamiętniające miłość pary prawosławnych Piotra i Fiewronii (chłopki i księcia). Jeszcze gorzej jest w Arabii Saudyjskiej, gdzie w czasie obchodów w innych krajach dnia zakochanych, Komitet Krzewienia Cnót i Zapobiegania Złu kontroluje sklepy, szukając walentynkowego asortymentu, który może wrócić na półki dopiero po 14. lutym. Kto nie przestrzega tych poleceń, naraża się na kary w postaci pieniężnej, a nawet aresztu. A wszystko przez Wahabizm, czyli odmianę Islamu, który nie pozwala na spotkania kobiet i mężczyzn nie spokrewnionych ze sobą. W Indiach również nie jest za różowo. Tutaj protestują hindusi, broniąc swoich rodzimych tradycji. Kultywowane jest np. święto Karva chautch, kiedy to żony modlą się za mężów cały dzień. Ten rytuał kończy się o wschodzie księżyca, i dopiero wtedy mężczyźni zasiadają razem z małżonkami do wspólnej kolacji. Tym paniom, które wytrzymają cały dzień bez posiłku, należy się prezent. Pocieszające jest to, że nie wymierza się kar za świętowanie Walentynek, ale prowadzone są akcje, które mają zniechęcić do celebrowania dnia zakochanych. Mimo to, młodzi nie dają za wygraną, angażując się coraz bardziej w świętowanie dnia zakochanych. I pomyśleć, że dawniej w Indiach było znacznie lepiej w publicznym okazywaniu sobie uczuć, kiedy w starożytności adorowano władcę miłości Kamadeva. W Iranie również nie dzieje się dobrze, gdyż Walentynki są postrzegane przez tamtejszych nauczycieli, jako sprzeczne z kulturą islamu. Od 2011 r. nie można promować tego święta w sklepach za pomocą jakichkolwiek towarów.   ***** Jak widać, ile kultur, tyle pomysłów na okazywanie sobie uczuć. Ile par, tyle zwyczajów świętowania dnia zakochanych. Jednak miłość zawsze dąży do tego samego, czyli dobra kochanej osoby. Nie ważne więc, jak i gdzie, ale jak mocno się kocha. Jak się sprawia, że ta druga osoba jest szczęśliwa. Walentynki to nie tylko czas dla zakochanych, ale i dla przyjaciół, bliskich, rodziny. To czas na wpuszczenie do związku o szczyptę więcej romantyzmu, niż na co dzień, kupienie rodzeństwu drobnego upominku, przytulenie kogoś czulej. Okazywać sobie miłość trzeba codziennie, inspirując się walentynkowymi obyczajami na całym świecie. Może ktoś upiecze japońskie ciasteczka, albo namaluje własnoręcznie kartkę dla bliskiej sercu osoby, podaruje kwiaty z bilecikiem i biletem do kina. Ważne, aby ktoś poczuł się kochany. Nic więcej. Udanych, pięknych, wyjątkowych Walentynek!



jak się obchodzi walentynki?