Chrzciny

Co kupić na prezent na chrzciny? Pomysły na wyjątkowe upominki

Praktyczny prezent na chrzciny

Praktyczny prezent na chrzciny

Posiadasz zaproszenie na chrzciny, ale kupno prezentu stanowi dla Ciebie duże wyzwanie? Pamiętaj, że chrzciny to wyjątko…

1 Udostępnień

Gdzie zorganizować chrzciny?

Jeszcze wiele osób organizuje chrzciny w sposób tradycyjny – w domu. Jest to tanie rozwiązanie, ale wiąże się z szeregiem zadań, o których należy pamiętać. Przede wszystkim należy przemyśleć czy posiada się wystarczająco duże pomieszczenie, aby przyjąć wszystkich gości. Ponadto, ważnym elementem jest wyposażenie, czyli duży stół oraz odpowiednia ilość krzeseł. Musimy się zastanowić czy jedzenie zorganizujemy we własnym zakresie, czy skorzystamy jednak z usług cateringowych. Jeżeli nasz dom jest zbyt mały, a trwa okres letni, warto pomyśleć nad organizacją chrzcin w ogrodzie, jeśli ten oczywiście posiadamy. Umożliwi nam to rozpalenie grilla, który będzie dodatkową atrakcją dla gości. Jeżeli mieszkamy w bloku, to chrzciny w mieszkaniu mogą być nieco utrudnione, jeśli mamy nieprzyjaznych sąsiadów. Dobry krok to powiadomienie ich o nadchodzącej imprezie. Kolejnym, ciekawym rozwiązaniem, są chrzciny w plenerze. Jest to coraz częściej spotykana forma prowadzenia imprez. Bo któż by nie chciał spędzić mile czasu np. nad jeziorem lub w parku? Miejsca te sprzyjają naszemu zdrowiu, jak i dobremu samopoczuciu. Znika też obowiązek przygotowania obiadu, warto jednak zaopatrzyć się w drobne przekąski i napoje, które nadają się na piknik. To sprawi, że goście poczują się docenieni. Ostatnim, najbardziej popularnym, zaraz po domu, miejscem na organizację chrzcin, jest restauracja lub lokal. W obu przypadkach powinniśmy pomyśleć o tym dużo wcześniej, by móc zarezerwować to miejsce w danym dniu. Musimy też dowiedzieć się czy możemy skorzystać z cateringu, czy konieczne jest korzystanie z kuchni restauracji. Istotna kwestia to wyłączność całej sali lub określonego obszaru, w którym mogliby pojawiać się inni goście przychodzący do lokalu.

Co to jest chrzest święty?

Mogłoby się wydawać, że chrzest jest czymś oczywistym, że to powinność w życiu katolików. Zastanawiając się nieco dłużej nad jego istotą pojawiają się ważne pytania, na które powinniśmy sobie odpowiedzieć. Dlaczego chrzest jest taki ważny? Ponieważ to nasz pierwszy sakrament łączący z Bogiem i wiarą. Nasza przepustka do życia w zgodzie z religią, która stanowi początek procesu mówiący o tym, w jaki sposób chrzest rozwija naszą wiarę. A w jaki sposób jest udzielany sam sakrament chrztu? Jezus rzekł: jeśli się ktoś nie narodzi z wody i Ducha, nie może wejść do królestwa Bożego (J 3,5). Dlatego są dwie możliwości: przez zanurzenie lub polanie poświęconą wodą, która symbolizuje śmierć Pana. Dlaczego chrzest święty możemy zatem nazwać drogocennym skarbem? Bo jest to zdarzenie w naszym życiu, które czyni nas członkami kościoła, odpuszcza grzech pierworodny, a także daje życie nadprzyrodzone. Te wszystkie czynniki sprawiają, że oczywistym jest dlaczego chrzest jest najważniejszym sakramentem.

Co jest potrzebne do chrztu?

By móc przystąpić do tego sakramentu należy zaopatrzyć się w kilka niezbędnych rzeczy. Są to przede wszystkim ubranka do chrztu dla dziecka. Powinien to być uroczysty strój w kolorze bieli, który symbolizuje niewinność małej istotki. Ubranka do chrztu dla dziewczynki to najczęściej delikatne sukienki, czasem z dodatkiem subtelnej koronki. Do tego ocieplane narzutki lub bolerka oraz czapeczki. Z kolei ubranka do chrztu dla chłopca to klasyczne spodnie, marynarka, coraz częściej pojawiają się muchy, kaszkiety, a nawet szelki. Nieodzownym elementem jest biała szatka do chrztu, którą można wyhaftować imieniem i nazwiskiem dziecka, datą urodzin oraz samej ceremonii. Stanowi znakomitą pamiątkę tego ważnego dnia. Uroczystość nie mogłaby odbyć się bez świecy do chrztu. Obecni muszą być także rodzice chrzestni. Są oni świadkami sakramentu, a w późniejszym czasie drugimi opiekunkami dziecka, wspierającymi zarówno w życiu, jak i wierze. Wybierając te osoby musimy być świadomi tego, kto może być chrzestnym, ponieważ istnieją obwarowania do pełnienia tych funkcji, m.in. pełnoletniość, przyjęcie chrztu, bierzmowania i Eucharystii, a także zwykła chęć i dojrzałość do bycia matką lub ojcem chrzestnym.

Kto trzyma dziecko do chrztu?

Podczas ceremonii chrztu w kościele zachowuje się tradycyjny obrzęd wstępny oraz wniesienie dziecka. Wtedy też następuje liturgia. Kolejny etap to moment samego chrztu – sakramentu, w którym to niemowlę powinna trzymać jego matka. Mszę kończy błogosławieństwo. Tutaj także niemowlę spoczywa na rękach mamy. Zazwyczaj jednak bywa tak, że podczas całej celebracji dziecko jest przekazywane między rodzicami a chrzestnymi. Jest to dopuszczalne zachowanie akceptowane przez kościół.

Co kupuje chrzestna, a co chrzestny?

Wiele wydarzeń religijnych wiąże ze sobą pewne tradycje, które należy podtrzymywać. W przypadku chrztu są to czynności, które powinni wykonać rodzice chrzestni. Obowiązki chrzestnej sprowadzają się do ubrania dziecka przed ceremonią, a także zakupu białej szatki do chrztu, którą później nakłada na dziecko, symbolizując tym samym jego błogosławieństwo i wprowadzenie do rodziny kościoła. Obowiązkiem ojca chrzestnego jest zakup świecy do chrztu, którą będzie trzymał podczas ceremonii, a następni zapali. Stanowi ona symbol oświecenia. Zarówno chrzestny jak i chrzestna stanowią oparcie dla dziecka w przyszłym życiu, dlatego należyte wykonywanie tradycji pozwoli im na prawidłowe rozpoczęcie pełnienia funkcji rodziców chrzestnych.

 

Co kupić na prezent na chrzciny

Chcesz, żeby prezent na chrzciny był trafiony, spodobał się młodym rodzicom i pozostał przez lata z Maluszkiem, który będzie bohaterem tego dnia? Przygotowaliśmy listę sprawdzonych pomysłów, które pozwolą na należyte uczczenie tej wyjątkowej chwili.