Prezent na chrzciny

Co kupić na prezent na chrzciny? Pomysły na wyjątkowe upominki

Gdzie zorganizować chrzciny?

Jeszcze wiele osób organizuje chrzciny w sposób tradycyjny – w domu. Jest to tanie rozwiązanie, ale wiąże się z szeregiem zadań, o których należy pamiętać. Przede wszystkim należy przemyśleć czy posiada się wystarczająco duże pomieszczenie, aby przyjąć wszystkich gości. Ponadto, ważnym elementem jest wyposażenie, czyli duży stół oraz odpowiednia ilość krzeseł. Musimy się zastanowić czy jedzenie zorganizujemy we własnym zakresie, czy skorzystamy jednak z usług cateringowych. Jeżeli nasz dom jest zbyt mały, a trwa okres letni, warto pomyśleć nad organizacją chrzcin w ogrodzie, jeśli ten oczywiście posiadamy. Umożliwi nam to rozpalenie grilla, który będzie dodatkową atrakcją dla gości. Jeżeli mieszkamy w bloku, to chrzciny w mieszkaniu mogą być nieco utrudnione, jeśli mamy nieprzyjaznych sąsiadów. Dobry krok to powiadomienie ich o nadchodzącej imprezie. Kolejnym, ciekawym rozwiązaniem, są chrzciny w plenerze. Jest to coraz częściej spotykana forma prowadzenia imprez. Bo któż by nie chciał spędzić mile czasu np. nad jeziorem lub w parku? Miejsca te sprzyjają naszemu zdrowiu, jak i dobremu samopoczuciu. Znika też obowiązek przygotowania obiadu, warto jednak zaopatrzyć się w drobne przekąski i napoje, które nadają się na piknik. To sprawi, że goście poczują się docenieni. Ostatnim, najbardziej popularnym, zaraz po domu, miejscem na organizację chrzcin, jest restauracja lub lokal. W obu przypadkach powinniśmy pomyśleć o tym dużo wcześniej, by móc zarezerwować to miejsce w danym dniu. Musimy też dowiedzieć się czy możemy skorzystać z cateringu, czy konieczne jest korzystanie z kuchni restauracji. Istotna kwestia to wyłączność całej sali lub określonego obszaru, w którym mogliby pojawiać się inni goście przychodzący do lokalu.

Co to jest chrzest święty?

Mogłoby się wydawać, że chrzest jest czymś oczywistym, że to powinność w życiu katolików. Zastanawiając się nieco dłużej nad jego istotą pojawiają się ważne pytania, na które powinniśmy sobie odpowiedzieć. Dlaczego chrzest jest taki ważny? Ponieważ to nasz pierwszy sakrament łączący z Bogiem i wiarą. Nasza przepustka do życia w zgodzie z religią, która stanowi początek procesu mówiący o tym, w jaki sposób chrzest rozwija naszą wiarę. A w jaki sposób jest udzielany sam sakrament chrztu? Jezus rzekł: jeśli się ktoś nie narodzi z wody i Ducha, nie może wejść do królestwa Bożego (J 3,5). Dlatego są dwie możliwości: przez zanurzenie lub polanie poświęconą wodą, która symbolizuje śmierć Pana. Dlaczego chrzest święty możemy zatem nazwać drogocennym skarbem? Bo jest to zdarzenie w naszym życiu, które czyni nas członkami kościoła, odpuszcza grzech pierworodny, a także daje życie nadprzyrodzone. Te wszystkie czynniki sprawiają, że oczywistym jest dlaczego chrzest jest najważniejszym sakramentem.

Co jest potrzebne do chrztu?

By móc przystąpić do tego sakramentu należy zaopatrzyć się w kilka niezbędnych rzeczy. Są to przede wszystkim ubranka do chrztu dla dziecka. Powinien to być uroczysty strój w kolorze bieli, który symbolizuje niewinność małej istotki. Ubranka do chrztu dla dziewczynki to najczęściej delikatne sukienki, czasem z dodatkiem subtelnej koronki. Do tego ocieplane narzutki lub bolerka oraz czapeczki. Z kolei ubranka do chrztu dla chłopca to klasyczne spodnie, marynarka, coraz częściej pojawiają się muchy, kaszkiety, a nawet szelki. Nieodzownym elementem jest biała szatka do chrztu, którą można wyhaftować imieniem i nazwiskiem dziecka, datą urodzin oraz samej ceremonii. Stanowi znakomitą pamiątkę tego ważnego dnia. Uroczystość nie mogłaby odbyć się bez świecy do chrztu. Obecni muszą być także rodzice chrzestni. Są oni świadkami sakramentu, a w późniejszym czasie drugimi opiekunkami dziecka, wspierającymi zarówno w życiu, jak i wierze. Wybierając te osoby musimy być świadomi tego, kto może być chrzestnym, ponieważ istnieją obwarowania do pełnienia tych funkcji, m.in. pełnoletniość, przyjęcie chrztu, bierzmowania i Eucharystii, a także zwykła chęć i dojrzałość do bycia matką lub ojcem chrzestnym.

Kto trzyma dziecko do chrztu?

Podczas ceremonii chrztu w kościele zachowuje się tradycyjny obrzęd wstępny oraz wniesienie dziecka. Wtedy też następuje liturgia. Kolejny etap to moment samego chrztu – sakramentu, w którym to niemowlę powinna trzymać jego matka. Mszę kończy błogosławieństwo. Tutaj także niemowlę spoczywa na rękach mamy. Zazwyczaj jednak bywa tak, że podczas całej celebracji dziecko jest przekazywane między rodzicami a chrzestnymi. Jest to dopuszczalne zachowanie akceptowane przez kościół.

Co kupuje chrzestna, a co chrzestny?

Wiele wydarzeń religijnych wiąże ze sobą pewne tradycje, które należy podtrzymywać. W przypadku chrztu są to czynności, które powinni wykonać rodzice chrzestni. Obowiązki chrzestnej sprowadzają się do ubrania dziecka przed ceremonią, a także zakupu białej szatki do chrztu, którą później nakłada na dziecko, symbolizując tym samym jego błogosławieństwo i wprowadzenie do rodziny kościoła. Obowiązkiem ojca chrzestnego jest zakup świecy do chrztu, którą będzie trzymał podczas ceremonii, a następni zapali. Stanowi ona symbol oświecenia. Zarówno chrzestny jak i chrzestna stanowią oparcie dla dziecka w przyszłym życiu, dlatego należyte wykonywanie tradycji pozwoli im na prawidłowe rozpoczęcie pełnienia funkcji rodziców chrzestnych.

 

Co kupić na prezent na chrzciny

Chrzest jest jednym z najważniejszych, zaraz po narodzinach, wydarzeniem w życiu rodziców. To dzień, w którym ich pociecha oczyszczona z grzechu pierworodnego, staje się nie tylko pełnoprawnym członkiem kościoła, ale również otrzymuje imię, wybrane przez jej rodzicieli. Jeśli zostałeś/aś zaproszona na chrzciny, albo masz zaszczyt być chrzestną lub chrzestnym, postaraj się o właściwy upominek dla dziecka. Poniżej kilka podpowiedzi podarunków na chrzest dla dzieci. Możesz z nich skorzystać, jeśli nie masz własnego pomysłu na prezent, albo zwyczajnie nie chcesz popełnić gafy.

Dewocjonalia
Dość tradycyjnym prezentem na chrzciny jest często wręczany złoty łańcuszek z medalionem Matki Boskiej. Choć niektórzy wychodzą z założenia, że przyda się on dziecku za dobre kilka lat, nie należy się do tego pomysłu tak od razu się zniechęcać. Będzie to świetna pamiątka zarówno dla dziewczynki, jaki i chłopca. Dodatkowo do łańcuszka można dołączyć dziecięcą wersję Biblii oraz życzenia. Dla chłopca niebieska, dla dziewczynki różowa.

Srebrne prezenty
Od jakiegoś czasu ogromną popularnością wśród prezentów na chrzest cieszą się srebrne cudeńka. Można je z powodzeniem znaleźć w każdym sklepie z dewocjonaliami. Buciki, sztućce z różową końcówką, szczotka do włosów, pudełko na pukiel czy obrazek z Aniołem Stróżem lub Matką Boską będą super prezentami dla dziewczynki, natomiast dla chłopca może być to srebrny smoczek, czy grzechotka lub poduszka w kolorze niebieskim, to wszystko z imieniem ochrzczonego chłopca. Na upominku można dodatkowo wygrawerować imię dziecka, datę urodzin, wraz z życzeniami czy nawet odcisk paluszka lub rączki. Będzie to niezwykła pamiątka na całe życie i zarazem oryginalny prezent.

Od chrzestnego
Jeśli zostałeś/as poproszony/a na ojca chrzestnego lub matkę, kupno odpowiedniego prezentu może stanowić dla ciebie wyzwanie. Co będzie najwłaściwsze, aby nie zawieść rodziców i samemu być zadowolonym? Może pomóż przy organizacji chrzcin i dołóż się co nieco do imprezy? Młodzi rodzice będą ci dozgonnie wdzięczni i z pewnością nie odmówią ani pomocy, ani wkładu finansowego. Dodatkowo możesz również pokusić się o kosz wiklinowy, wypełniony po brzegi praktycznymi upominkami: środkami do pielęgnacji, ubrankami itp.

Inne pomysły na prezenty dla dzieci na chrzciny
Chrzciny to świetna okazja, aby podarować rodzicom coś, co ułatwi im wychowanie dziecka. Mogą być to pieniądze na drobne wydatki, ale można również wpaść na pomysł czegoś, co jest warte kilkaset złotych, a na co nie każdy rodzic może sobie pozwolić, np. fotelik do samochodu, nosidełko, łóżeczko, fotel do karmienia. Taki prezent to gwarancja 100% sukcesu.

Sprawdź karty podarunkowe, zobacz vouchery, prezenty, upomniki. Wybierz pomysł na prezent.

Skontaktuj się z Redakcją
Formularz kontaktowy
Zapisz się do newslettera