Bajka o Świętym Mikołaju

Każdy, niezależnie od wieku, zna bajki o Św. Mikołaju, których istnieje całe mnóstwo. Jednak ta najbardziej rozpowszechniona i znana to współczesna bajka o Św. Mikołaju z Laponii.

Za górami, za lasami, na kole podbiegunowym istnieje magiczna kraina. Dzieją się tam rzeczy niezwykłe, a zamieszkują ją wyjątkowe stworzenia. Ciągle pada tam śnieg, jest biało i pięknie. Gdzieś pośród tej krainy rośnie zaczarowany las, w którym wszystkie drogi zasypane są śniegiem. W samym środku tego lasu znajduje się domek Świętego Mikołaja, do którego drogę znają tylko renifery, krasnale i elfy. Święty Mikołaj zaś to starszy, miły mężczyzna z długą białą brodą, ubrany zawsze w czerwony strój. Każdego roku, przed Bożym Narodzeniem, przychodzi do niego mnóstwo kolorowych listów od dzieci z całego świata. Listów przychodzi cała masa, kilka worków każdego dnia, aż chatka Św. Mikołaja przepełniona jest pocztą od najmłodszych. W listach tych dziewczynki i chłopcy proszą Mikołaja o zabawki i słodycze, które chcieliby znaleźć pod choinką. Mężczyzna czyta każdy list, żadnego nie pomija, tak aby każde grzeczne dziecko otrzymało wymarzony prezent. W tym całym przedświątecznym zamieszaniu pomagają mu elfy i krasnoludki, bo pracy jest bardzo dużo. Każdy pomocnik Św. Mikołaja uwija się, aby na listę wpisać każdą zabawkę i na czas zapakować wszystkie prezenty i pięknie je ozdobić.

Renifery Świętego Mikołaja

Gdy wszystko jest gotowe do drogi, a wszystkie listy są przeczytane, Św. Mikołaj pakuje prezenty do magicznego, czerwonego worka bez dna. Worek ten jest wyjątkowy, bowiem zmieszczą się w nim zabawki dla wszystkich dzieci na świecie. Przed domkiem czekają ogromne sanie, na które Mikołaj pakuje swój worek. Sanie ciągnie zaprzęg reniferów, które pomagają dostarczać bożonarodzeniowe prezenty. Zaprzęg liczy dziewięć zwierząt, a ich imiona to Rudolf, Amorek, Kometek, Błyskawiczny, Złośnik, Tancerz, Pyszałek, Fircyk oraz Profesorek. Św. Mikołaj daje znak strzelając z bata i sanie wyruszają w drogę przy akompaniamencie dzwoneczków, którymi są przystrojone. Suną sanie po rozgwieżdżonym niebie. Podróż ta potrwa dłuższą chwilę, tak aby wszystkie dzieci na wszystkich kontynentach na czas otrzymały swoje wymarzone lalki, samochodziki i koniki na biegunach. Św. Mikołaj przez komin wchodzi do każdego domu, by pod choinką lub w skarpecie zostawić zabawki. Dla niego najważniejsza jest przecież radość i uśmiech dzieci. Gdy rozda już wszystkie zabawki ze swego worka, wraca do Laponii, by przygotować się na następny rok.

Bajka o Świętym Mikołaju

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 głosów, średnio: 5,00 na 5)
Twój komentarz będzie pierwszy!

Skomentuj

Your email address will not be published.

Zapisz się do newslettera