Ciocia od serca, czyli wyjatkowe prezenty na roczek od matki chrzestnej

W tradycji kościoła katolickiego zadaniem rodziców chrzestnych jest pomoc opiekunom przy wychowywaniu dziecka w wierze katolickiej oraz ich zastąpienie w razie śmierci. Choć dzisiaj rola matki chrzestnej wydaje się dużo bardziej błaha – zazwyczaj do jej zadań należy towarzyszenie przy ważnych uroczystościach i od czasu do czasu wręczanie upominków – to jednak, wybierając prezent na roczek dla chrześniaka, warto wziąć pod uwagę historyczne znaczenie tej postaci.

Jeżeli rodzina, z której pochodzi dziecko jest bardzo religijna, bardzo dobrym pomysłem będzie podarowanie dziecięcej Biblii lub dewocjonaliów – oczywiście jeśli nie uczyniliśmy tego już przy okazji chrztu (dla dziewczynki mógłby to być medalik a dla chłopca – krzyżyk lub Różaniec).

Dylemat, co kupić chrześnicy, łatwo rozwiązać, podarowując jej złotą biżuterię (subtelny łańcuszek czy kolczyki, nie zostaną co prawda docenione od razu, ale w przyszłości mogą stanowić piękną ozdobę bądź zabezpieczenie finansowe). Podobną rolę odegrają srebrne sztućce. Ponadto warto wziąć pod uwagę, iż prezent na roczek od chrzestnej powinien mieć jakąś wymowę. Nadają się wszelkiego rodzaju przedmioty symboliczne oraz sentymentalne. Przepiękną pamiątkę stanowi odlew rączki lub stópki dziecka w gipsie. Może on zostać oprawiony w ramkę lub być trójwymiarowy, zdobiący ramkę do zdjęć. Inną możliwością są popularne na allegro skrzynie skarbów, czyli ozdobne, stylizowane szkatułki, w których dziecko będzie mogło przechowywać cenne dla siebie przedmioty, np. pierwszy ząbek, pukiel włosków, koraliki itp. Tak samo emocjonalną rolę odgrywa pozytywka (najlepiej zdecydować się na taką, która będzie srebrna lub złota, zdobiona kryształami) – melodia przez nią wygrywana może zastępować kołysankę, a później pocieszać dziewczynkę w trudnych chwilach życia.

Zastanawiając się co kupić dziecku, możemy sprawdzić odpowiednie forum internetowe. Próbując dowiedzieć się jakie są najpopularniejsze prezenty na roczek, bez wątpienia natrafimy także na album fotograficzny. To doskonały sposób by zachęcić malucha do gromadzenia jego własnych wspomnień, a przy okazji rozwijać talenty artystyczne. Szczególnie atrakcyjne dla rodziców (sama pociecha z pewnością doceni ten upominek nieco później) jest z kolei wykupienie profesjonalnej, artystycznej sesji zdjęciowej dla jubilata. Powstałe w ten sposób fotografie będą wieloletnią i absolutnie wyjątkową pamiątką.

Matka chrzestna to także osoba, która powinna wykazywać się szczególną czułością, troską o dziecko i jego samopoczucie, dlatego udany prezent dla chrześniaka to również przytulanka (np. miś, któremu z góry nadamy imię i stworzymy jego historię), lalka z porcelany, bądź pisana specjalnie dla jubilata bajka (dobrze, żeby zawierała ona jakieś przesłanie, bezpośrednio mu dedykowane). O komfort fizyczny malucha pomoże natomiast zadbać wygodny hamak, fotelik, pufa, a także mały basenik.
Wszystkie te upominki na pewno pomogą zaakcentować rolę chrzestnej jako dobrego ducha i opiekuna dziecka, który troszczy się o jego przyszłość oraz rozwój – nie warto żałować więc pieniędzy i wysiłku.

Ciocia od serca, czyli wyjatkowe prezenty na roczek od matki chrzestnej

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen.)
Twój komentarz będzie pierwszy!

Skomentuj

Your email address will not be published.

Zapisz się do newslettera