Myszka dla gracza

Wielu z nas ma wśród swoich znajomych osoby, które grają w gry wideo. Jest to coraz bardziej popularny sposób spędzania wolnego czasu, nic dziwnego zatem, że rynkowy wybór akcesoriów dla graczy jest bardzo rozbudowany. Każdy fan gier komputerowych z pewnością doceni dobrą myszkę komputerową. Paradoksalnie tak bogata oferta może jednak stanowić problem przy wyborze prezentu, zwłaszcza jeśli nie orientujemy się dobrze w tej tematyce. Na co zatem zwracać uwagę przy zakupie myszki dla graczy?

W pierwszej kolejności należy ustalić, jaki gatunek gier preferuje osoba, której chcemy podarować myszkę. Jest to istotne, ponieważ zupełnie inaczej używa się myszki w FPSach (popularnych strzelankach), inaczej w grach strategicznych a gry MMORPG (Masowe Sieciowe Gry Online) stanowią już zupełnie inną kategorię. Każdy z tych gatunków stawia graczom inne wymagania, różny zatem musi być więc sprzęt używany do ich obsługi.

Drugim kryterium przy wyborze myszki dla gracza, powiązanym z gatunkiem gier, są parametry tego peryferium. Pierwszym i najważniejszym jest oczywiście wskaźnik DPI. W dużym uproszczeniu, jest to wskaźnik prędkości myszki – o ile pikseli przesuwa się ona przy każdym poruszeniu. Myszki ze wskaźnikiem wyższym niż 2000 są z reguły wymagane przy grach typu FPS oraz w strategiach, gdzie liczy się precyzja i szybkość ruchu. Gry MMORPG z reguły nie wymagają aż takiej dokładności. W ich przypadku ważniejsza bywa ilość programowalnych przycisków – bardzo często do obsługi tego typu gier wymagana jest większa ilość klawiszy, warto więc rozważyć zakup specjalnych, dedykowanych myszek które potrafią mieć ich nieraz nawet 12. W pozostałych przypadkach z reguły wystarczy mysz gdzie liczba dodatkowych przycisków nie przekracza 5.

Następnym ważnym parametrem jest sposób zasilania. Większość graczy preferuje myszki kablowe, ponieważ jeszcze do niedawna myszki tego typu zapewniały dużo większą dokładność i nie wymagały ładowania. Na ich korzyść przemawia również fakt, że są powszechnie stosowane na wszystkich profesjonalnych turniejach cyber sportów. Dodatkowym problemem z bezprzewodowymi myszami są również zakłócenia sygnału generowane przez sprzęty w pobliżu.

Ostatnią istotną kwestią jest oczywiście waga i kształt. Jest to bardzo zależne od preferencji – niektórzy gracze lubią myszki o standardowym kształcie, jest jednak regułą, że w profesjonalnym graniu preferowane będą kontrolery ergonomiczne. Podobnie ma się kwestia z wagą – jeśli obdarowywana osoba woli cięższe myszki, można zastanowić się nad kupnem sprzętu z dodatkowymi ciężarkami, które dodają pewnego bezwładu.

Jeśli decydujemy się na zakup myszki jako prezentu, dobrym pomysłem może być przejrzenie prasy branżowej – często pojawiają się w niej testy myszek dla graczy. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni jakie preferencje ma obdarowywany gracz, to uniwersalnie dobrym pomysłem jest zakup karty podarunkowej, by mógł sam wybrać.

Zobacz myszki dla graczy

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 głosów, średnio: 5,00 na 5)
Twój komentarz będzie pierwszy!

Skomentuj

Your email address will not be published.

Zapisz się do newslettera