Pomysły na zabawy rozwojowe dla dzieci

Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko rozwijało się zdrowo i spokojnie. Jak codziennie wspomagać rozwój swojego dziecka? Jak pomagać dziecku w poznawaniu świata? Są to pytania często zadawane przez rodziców, którzy nie do końca orientują się w kwestii rozwoju dziecka. Każdy odpowiedzialny rodzic może czasem mieć wątpliwości oraz obawy w tym temacie. To sprawia, że może on nie czuć się na siłach, by umiejętnie pomóc dziecku.

Jednakże to naprawdę jest łatwe. Możesz zdecydować się na samodzielną pomoc swojemu dziecku w domowym zaciszu wykorzystując mnóstwo inspiracji do zabaw i gier lub zdecydować się na kupno voucherów na zajęcia rozwoje dla dzieci.

Jeśli decydujesz się na to pierwszą opcję, to spokojnie! Nie musisz być pedagogiem, aby wiedzieć jak pomóc swojemu maluchowi. Wystarczy trochę pomysłowości! Jeżeli chcesz wspierać rozwój dziecka, możesz to robić właśnie poprzez zabawę! A więc, w co się bawić z dzieckiem, żeby za szybko nie dopadła go nuda i zmęczenie? Inspiracji na edukacyjną zabawę jest naprawdę mnóstwo.
Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka tak, aby wspólnie spędzony czas mijał równocześnie pod znakiem zabawy i edukacji?

Dzieci lubią jak coś dzieje! Jeżeli Twój szkrab nie potrafi wysiedzieć w jednym miejscu przez 5 minut, zaproponuj zabawę, która będzie go w pełni angażowała, a co najważniejsze dostarczy mu wiele wrażeń. Zabawy ruchowe dla dzieci, w które możecie pobawić się w domu i które są doskonale znane wśród małych i dużych, to oczywiście popularna ,,baba Jaga patrzy’’. Dzieciaki bez względu na wiek kochają tą grę, bo dostarcza ona wiele wrażeń i jest wyjątkowo ekscytująca. Kolejna gra, w którą bezpiecznie można zagrać w domowym zaciszu to ciuciubabka. Jeżeli szukasz czegoś bardziej wyszukanego, czy to dla swojego podopiecznego, czy np. z okazji urodzin dla maluszka Twoich przyjaciół, postaw na voucher na zajęcia ruchowe dla dzieci. Z pewnością każdy rodzic, a przede wszystkim maluch, będzie zadowolony np. z karty podarunkowej na wynajem zamków dmuchanych. Jeśli są to starsze dzieci lub takie, które nie przepadają za zbyt dużą aktywnością ruchową, bądź ze względów zdrowotnych nie mogą w pełni angażować się w ,,sportowe’’ gry i zabawy, to świetnym pomysłem będzie voucher na zajęcia teatralne dla dzieci. Szczególnie dla tych, które są bardzo otwarte i szukają kontaktu z innymi. Dla nieśmiałych, może to być niepotrzebny stres, a niekoniecznie miła forma spędzania czasu.

Kolejny pomysł na prezent lub po prostu niespodzianka dla swojego dziecka, to voucher na kurs szybkiego czytania dla dzieci. Jeżeli nie wiecie jak pomóc dziecku w nauce czytania, to taki kurs na pewno przyda się maluchowi. Również taki prezent sprawdzi się u malców, które kochają świat fantazji i siedzą z nosem w książkach.

Jeśli twój maluch ma problemy z wymową, zacznij od przyjemnych zabaw logopedycznych dla dzieci, które będą pomagać mu w nauce. Dla dzieci w wieku 2-3 lat odpowiednią zabawą będzie zabawa w „co słyszę?”, która ma na celu odgadywanie przez dzieci odgłosów dochodzących z innego pokoju lub ulicy, a dla starszych zabawa w wyszukiwanie imion 2 lub 3 sylabowych. Jeżeli chcesz podarować komuś prezent na naukę wymowy, to zdecyduj się na voucher na zajęcia logopedyczne dla dzieci. Dla maluchów, które mają problem z ortografią, świetnym pomysłem będą gry i zabawy takie jak dyktanda z fragmentu ulubionej książki, albo wymyślanie historyjek i zapisywanie ich. Tylko ortografia nauczana na wesoło sprawi, że dziecko chętniej jej będzie uczyło się w domu.
Jak wspomagać rozwój dziecka, które ma trudności z zakresu integracji sensorycznej, czyli mówiąc prosto, trudności w odbieraniu, przetwarzaniu i reagowaniu na bodźce? Można rozwijać tą funkcję w domu poprzez proste i przyjemne zabawy takie jak wspólne gotowanie. Młodsi na pewno będą zachwyceni wspólną zabawą malowania na foliowanym oknie. To z pewnością wpłynie na zmysły malucha- pobudzi wyobraźnię i pozwoli na wyrażenie własnych emocji.

W ćwiczeniach integracji sensorycznej dla dzieci mogą pomagać również interaktywne zabawki, które zarówno wydają dźwięki jak i świecą się na różne kolory. Takich zabawek jest teraz na rynku bardzo dużo, tak więc nie będziesz miał żadnego problemu ze znalezieniem konkretnej, która będzie odpowiadała Ci cenowo i która, będzie przystosowana do wieku malucha.

Warto także zakupić voucher na zajęcia sensoryczne dla dzieci, jeśli chcesz, aby profesjonalna osoba wspierała rozwój Twojego dziecka pod kątem sensoryki.

Wspieranie rozwoju dziecka powinno dostarczać maluszkowi dużo radości i uśmiechu. Rodzice powinni dobrze obserwować dziecko i dobierać takie formy aktywności, które faktycznie rozwijają właściwą umiejętność i są przystosowane do wieku i zdolności dziecka. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktujcie się z pediatrą albo pedagogiem, który udzieli Wam niezbędnych wskazówek.

pomysły na zabawy rozwojowe dla dzieci

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 głosów, średnio: 5,00 na 5)
Twój komentarz będzie pierwszy!

Skomentuj

Your email address will not be published.

Zapisz się do newslettera