Jaki prezent wybrać – zwykły czy stymulujący rozwój dziecka?

Przy okazji wybierania prezentu dla malucha, stajemy przed ważnym pytaniem: jaki prezent będzie odpowiedni? Czy ma służyć wyłącznie zabawie, czy powinien raczej przyczynić się do rozwoju dziecka? Tymczasem odpowiedź jest prosta – dobra zabawka nie tylko może, ale nawet wskazane jest, aby łączyła te dwie funkcje!

Początek życia to czas niezwykle szybko następujących po sobie etapów rozwoju dziecka. Definiuje się wtedy bowiem dominująca ręka, a także wrodzone talenty. Dlatego istotne jest wczesne wspomaganie rozwoju dziecka za pomocą zabawek i aktywności, które mają moc edukacji pod wieloma względami: poprzez wymuszanie ruchu poprawiają zręczność (np. nauka tańca, czy pływania), za pośrednictwem wspólnej zabawy z rówieśnikami wpływają na rozwój emocjonalny dziecka. Gdy wymagają liczenia, czytania lub samodzielnego znalezienia rozwiązania – poprawiają kreatywność oraz intelekt (np. wycieczka do escape room).

W sklepach znajdziemy wiele zabawek wpisujących się w te kryteria – przytulanki, książki z pouczającym morałem, które poszerzą zasób słów malucha, liczydła, drewniane pojazdy, klocki czy układanki (zwłaszcza z figurami geometrycznymi) przydatne, np. w nauce kolorów. Dziecko może poprawić także słuch i koncentrację za pomocą gry na drewnianym instrumencie muzycznym. Musimy jednak być ostrożni, ponieważ często próbujemy popychać malca w kierunku dziedzin, do których nie ma ono rzeczywistych predyspozycji. Bywa, że dziecko zobligowane do zajmowania się czymś, co nie budzi w nim entuzjazmu, traci wiarę w siebie i czuje, że zawodzi rodzica. W wyborze prezentu dla dziecka musimy przede wszystkim kierować się prostotą, jakością oraz indywidualnymi uzdolnieniami oraz obecną fazą rozwoju dziecka. Jeśli pociecha wykazuje cechy opiekuńcze i przywódcze, zafundujmy mu coś co usprawni jego zmysł mediacyjny i organizacyjny: dom dla lalek, żołnierzyki, wyjątkową maskotkę czy akcesoria dla niej (np. wózek). Dziecko kochające ruch i towarzystwo bardziej ucieszy nowa piłka, którą będzie bawiło się w grupie, kurs nauki nurkowania, czy windsurfingu niż puzzle lub kolorowanki. Maluch interesujący się już od najmłodszych lat nauką zadowoli np. zestaw małego chemika lub kurs programowania; małego artystę – pudełko farb i pędzli, a nieśmiałego malca zabawy, które zachęcą go do wyrażania własnego zdania.

Unikajmy kupowania dziecku tabletów i gier z nadzieją, że te gadżety pochłoną go na długie godziny i dadzą nam odpocząć przez pewien czas. Może to spowodować wolniejszy rozwój dziecka. Pamiętajmy, że najfajniejsza zabawka musi iść w parze z zainteresowaniami dziecka, a także umacniać rodzinną więź!

Jaki prezent wybrać – zwykły czy stymulujący rozwój dziecka?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 głosów, średnio: 5,00 na 5)
1 komentarz

Skomentuj

Your email address will not be published.

Zapisz się do newslettera