Zabawka czy książeczka? Co będzie lepsze na pierwsze urodziny?

Pierwsze urodziny dziecka to niezwykle ważny dzień dla każdego rodzica. Jest co świętować, w końcu to pierwsza taka okazja. Dumni rodzice chcą się pochwalić swoim maluszkiem przed gośćmi, aby zobaczyli jak dzielnie sobie radził przez ten rok oraz jakie postępy zrobił. To właśnie przez pierwsze miesiące życia nasza pociecha poznaje świat, jego kolory, dźwięki i zapachy. Wtedy też zaczyna rozwijać swoje zainteresowania.

Jedne dzieci intryguje jedna rzecz, drugie natomiast zupełnie coś innego. Dlatego, warto zastanowić się jaki prezent będzie odpowiedni dla tego konkretnego roczniaka. Jeżeli znamy bliżej małego jubilata, jego nawyki i upodobania, wybór podarku nie powinien być trudny. Natomiast, jeśli nie jesteśmy pewni co ucieszy zarówno dziecko, jak i jego rodzica, możemy zdecydować się na uniwersalny podarunek.

Najlepszą propozycją jest zabawka, która dostarczy nie tylko świetnej zabawy, ale i nauczy czegoś nowego. Dobrym rozwiązaniem są rowerki dawane w prezencie na roczek. To sprawdzony prezent zarówno dla dziewczynek, jak i dla chłopców. Stanowią one pierwszą przygodę dziecka z tego typu środkiem przemieszczania się. Dodatkowo pomagają rozwinąć jego koordynację ruchową i koncentrację. Oswajają także z prędkością. Należy pamiętać, że dla rocznego malucha odpowiedni będzie rowerek trójkołowy biegowy, tak aby był poruszany siłą nóżek. Drugą opcję stanowi jeździk. W sklepach znajdziemy całe mnóstwo propozycji, od tych klasycznych, miniaturek sportowych aut, aż po jeździki w kształcie zwierzaków. Alternatywą mogą być bujacze, którą pomogą rozwinąć u dziecka zmysł równowagi. Producenci prześcigają się w pomysłach, jak urozmaicić tę niezwykle tradycyjną zabawkę. Dobrym pomysłem będzie także zwykły, tradycyjny konik na biegunach. Z pewnością będzie stałym towarzyszem zabawy oraz dekoracją dziecięcego pokoju.

Innym typem zabawek na roczek są zabawki interaktywne i edukacyjne. Te pierwsze doskonalą zdolności manualne malucha oraz pobudzają jego wyobraźnię. Natomiast zabawki edukacyjne na roczek, np. różnego rodzaju łamigłówki, korzystnie wpływają na rozwój intelektualny dziecka, pomagając mu poznawać otaczający go świat. Tutaj sprawdzą się książeczki dla dzieci. Można je podzielić na kilka typów – obrazkowe z podpisami, tylko z ilustracjami, krótkie i nieco dłuższe opowiadania, wierszyki, itd. Inaczej niż w przypadku książek dla dorosłych, tutaj najważniejsza jest przysłowiowa okładka. To właśnie strona wizualna jest bardzo ważna. Nieumiejące jeszcze czytać roczne dziecko zwróci uwagę przede wszystkim na ładne i kolorowe obrazki. Takie książeczki muszą być małe i poręczne, tak by mały czytelnik mógł ją wziąć w swoje rączki. Ich treść może być różnorodna. Fajnym pomysłem są książeczki opowiadające o codzienności, otaczających nas rzeczach. Możemy również wybrać bajki – dla dziewczynki o księżniczkach, a dla chłopczyka o samochodzikach. Czytanie takich opowieści może stać się stałym punktem wieczorów. Mniej typowe są książeczki z wszelkimi dodatkami. Tego typu książeczki wykonane są z różnego materiałów, uzupełnione o zapięcia, wstążeczki, rzepy i guziki. Maluch samodzielnie tworzy własną historyjkę, rozwiązując, przylepiając i układając różne elementy. Podobną funkcję mają interaktywne książeczki. Są one plastikowe, często grające. Poprzez ruchome elementy, które można przekręcać, przesuwać i wciskać oraz żywe barwy zachęcą dziecko do aktywności. Każda strona to wstęp do kolejnej historii.

Takie podarunki sprawią nie tylko niesamowitą frajdę, ale również wspomogą rozwój dziecka. Podane propozycje są niezawodne i sprawdzone, dzięki czemu zadowolą niemal wszystkich, nawet najbardziej wymagające maluchy.

Sprawdź zabawki na roczek

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Brak ocen.)
Twój komentarz będzie pierwszy!

Skomentuj

Your email address will not be published.

Zapisz się do newslettera