Jaki prezent najbardziej ucieszy 12 latka?

Osiągnięcie 12 lat to przełomowy czas w życiu dziecka. Choć urodziny te nie odgrywają takiej roli jak popularna „osiemnastka”, to jednak stanowią symboliczny początek dorastania. Już nie powinniśmy traktować jubilata jak maluszka, który wymaga nieustannej opieki. Stoimy bowiem przed trudnym wyzwaniem stopniowego przyzwyczajania go do samodzielności, a także pomocy w rozwijaniu jego pasji. Warto się nad tym zastanowić, kiedy planujemy prezent dla naszego dwunastolatka…

Głównym problemem, jaki towarzyszy procesowi organizacji niespodzianki, jest z pewnością chęć pogodzenia jej efektowności z wartością edukacyjną. W tak ważnej chwili nie powinniśmy jednak zanadto skupiać się na tym drugim aspekcie. Każdy z nas – a nastolatek tym bardziej – marzy o upominku, który sprawiłby mu przede wszystkim przyjemność, pozwolił poczuć się wyjątkowo. Wskazówką będzie z pewnością osobowość dziecka, które na tym etapie swojego rozwoju zazwyczaj zdradza już konkretne zainteresowania i predyspozycje. Jeśli więc mamy do czynienia z małym podróżnikiem, możemy pokusić się o zakup mapy świata (dobrze byłoby ją „uatrakcyjnić”, wybierając taką, która będzie stylizowana np. na starą, piracką mapę). Mol książkowy – zarówno chłopiec jak i dziewczynka -na pewno ucieszy się z kolejnej, intrygującej powieści (najlepiej, gdyby miała ona wymowę symboliczną lub zawierała przesłanie na przyszłość, uwzględniając zarazem literackie gusta obdarowanego). Ponadto, absolutną ekscytację wywoła bez wątpienia zakup żywego pupila. Rozwiązanie to należy jednak bardzo dokładnie omówić z rodzicami jubilata/jubilatki, by uzyskać ich zgodę, a jednocześnie upewnić się, iż dziecko będzie w stanie zapewnić zwierzakowi niezbędną opiekę (jeśli pociecha wykazuje się odpowiedzialnością, wyjątkowym upominkiem będzie pies, który może stać się jej przyjacielem na długie lata; w przeciwnym wypadku lepiej ograniczyć się do zakupu świnki morskiej lub rybek akwariowych).

Kiedy mamy do czynienia z „młodym mężczyzną”, powinniśmy przede wszystkim być na bieżąco z wszelkimi trendami w jego środowisku. Jednym z najpopularniejszych zajęć wśród chłopaków w tym wieku jest sport. Doskonałym pomysłem okaże się więc wręczenie jubilatowi niezbędnego sprzętu (może to być: piłka, deskorolka, rękawice bokserskie/bramkarskie, nowe korki, rower itp.).

Prezent dla dwunastolatka, który wprawi chłopca w zachwyt, to także wszelkiego rodzaju gadżety elektroniczne – telefon komórkowy, odtwarzacz MP3, a szczególnie jedna z modnych gier komputerowych (jeśli bardzo zależy nam na walorach edukacyjnych, warto sięgnąć po grę strategiczną). Miły upominek to również gra planszowa, natomiast zupełnie oryginalnie zaprezentujemy się, sponsorując solenizantowi lub solenizantce pierwszą (nie szkolną) wycieczkę/obóz, na który będą mogli wybrać się wspólnie ze swoim przyjacielem (taki obóz również może nawiązywać do zainteresowań jubilata, łącząc się np. z nauką jazdy konnej, strzelectwa, przetrwania w trudnych warunkach, gotowania, gry w piłkę nożną itp.).

Wybierając prezent dla dwunastolatki, warto wszakże dodatkowo podkreślić jej płeć. Mniej-więcej w tym okresie dziewczynki zaczynają przykładać nadzwyczajną wagę do swego wyglądu, pragną poczuć się kobieco. Właśnie to pragnienie da się spełnić, wręczając pierwszą, wieczorową sukienkę (upominek jedyny w swoim rodzaju, zwłaszcza, iż organizowane są często bale na koniec szkoły podstawowej). Dobrym rozwiązaniem wydaje się jednak zakup jakiegokolwiek elementu ubioru (ładnej bluzeczki, modnych spodni…), stosownego do ich wieku kosmetyku (np. błyszczyk, delikatna pomadka), biżuterii (ta, którą wykonano z metali szlachetnych stanowi nie tylko piękny dodatek, ale także – w razie potrzeby- źródło pieniędzy „na czarną godzinę”) bądź ozdoby do włosów. Interesującym podarunkiem będzie również przedmiot, nawiązujący bezpośrednio do pasji adresatki, a więc np. szkicownik pomagający w udoskonaleniu swoich umiejętności, wszelkiego rodzaju kreatywne zestawy plastyczne, kurs tańca, akcesoria do jazdy konnej, teleskop itd. Zastanawiając się co kupić na prezent dla dwunastolatki, warto też rozważyć wybór płyty lub biletów na koncert jej ulubionego zespołu. Poświęćmy jej trochę naszego czasu, nawet jeśli słuchanie młodzieżowej kapeli będzie nas wiele kosztowało. Zabierzmy ją na urodzinowe, „babskie zakupy”, by mogła sama wybrać swój podarunek, nawet jeśli to także będzie nas ( w nieco inny sposób) wiele kosztowało. Zainwestujmy w jej pasję, wręczając wymarzony instrument. Postarajmy się spełnić choć jedno jej marzenie.

Odpowiadając na pytanie, jaki powinien być prezent dla dwunastolatka, możemy bowiem użyć prostych słów – taki, jaki jest sam dwunastolatek….

Zobacz prezent dla dwunastolatka

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 głosów, średnio: 5,00 na 5)
Twój komentarz będzie pierwszy!

Skomentuj

Your email address will not be published.

Zapisz się do newslettera