Prezent na Dzień babci i dziadka

Co kupić na prezent dla dziadków? Pomysły na wyjątkowe upominki

 

Kiedy jest Dzień Babci i Dzień Dziadka?

Polska jest pod względem obchodzenia święta babci i dziadka wyjątkowa. W innych krajach, na przykład w USA, Francji czy we Włoszech Dzień Babci i Dziadka stanowi jedno święto i jest obchodzony jednego dnia. W Polsce zarówno babcia, jak i dziadek mają swoje odrębne święta. Babcie czekają na życzenia 21 stycznia. Dziadkom życzenia składamy dzień później, czyli 22 stycznia.

 

Historia Dnia Babci i Dziadka?

Dzień Babci i Dziadka ma w każdym państwie inną datę oraz różną historię. Polski rozdział święta na dwa dni wynika z jego unikatowych początków. 21 stycznia 1965 roku w Poznaniu miała wystąpić gwiazda powojennego kina Mieczysława Ćwiklińska. Aktorka zyskała sławę dzięki swoim niepowtarzalnym, komediowym kreacjom w filmach takich jak Jadzia (1936), Dziewczęta z Nowolipek (1937) czy Znachor (1937). W dniu występu Ćwiklińska obchodziła akurat swoje 85. urodziny. Ponieważ artystka zagrała w przedstawieniu rolę babci na torcie, który jej wręczono widniał napis Dla Babci. Ten pomysł spodobał się redakcji Warszawskiego “Expressu Wieczornego”, która w kolejnym roku ogłosiła dzień 21 stycznia Dniem Babci. Nowa tradycja szybko rozpowszechniła się w całej Polsce. W latach 80., obok Dnia Babci, na popularności zaczął zyskiwać również Dzień Dziadka. Idea święta dziadka napłynęła do Polski wraz z otwieraniem się kraju na kulturę popularną Zachodu.

 

Kwiaty na Dzień Babci

Wszystkie babcie w dniu swojego święta zasługują na miły upominek, który będzie wyrazem wdzięczności i pamięci ze strony wnuków. Bukiet kolorowych kwiatów wręczony przez ukochanego wnuczka lub wnuczkę ucieszy każdą seniorkę. W Stanach Zjednoczonych tradycyjnymi kwiatami na Dzień Babci i Dziadka są niezapominajki. Ich symbolika bez wątpienia sprawdzi się również w Polsce, z resztą nie tylko w święto Babci i Dziadka, ale również jako prezent na imieniny dla babci.

 

Tort na Dzień Babci i Dziadka

Babcie słyną ze swoich domowych wypieków, którymi kochają częstować całą rodzinę i znajomych. Święto babci i dziadka stanowi idealną okazję do słodkiego rewanżu ze strony wnuczków. Tort na Dzień Babci i Dziadka to świetny pomysł na niespodziankę dla ukochanych bliskich.

 

Kartki na Dzień Babci i Dziadka

Kartki na Dzień Babci i Dziadka są zawsze trafionym podarunkiem. Najbardziej wzruszające są oczywiście te robione własnoręcznie. Stworzenie takiej kartki nie musi być przywilejem jedynie dzieci. Z okazji święta babci i dziadka każdy ma szansę wykazać się odrobiną kreatywności i przy pomocy kredek, farbek czy kolorowego papieru może wyrazić swoje uczucia do dziadków.

 

Wierszyki na Dzień Babci i Dziadka

Babcie i dziadkowie są często najlepszymi nauczycielami pierwszych rymowanek. Oni również cierpliwie słuchają recytacji wierszyków zapamiętanych ze szkoły. Dzień Babci i Dziadka to okazja by zaskoczyć ukochanych seniorów przeznaczoną specjalnie dla nich rymowanką. Nieważne czy wierszyk dla babci i dziadka jest napisany samodzielnie, czy został znaleziony w Internecie. Ważne, aby płynął prosto z serca, a wtedy żadna babcia ani dziadek nie powstrzymają uśmiechu i wzruszenia z emocji.

 

Życzenia na Dzień Babci

Najpiękniejsze życzenia na Dzień Babci to życzenia, które są napisane z myślą właśnie o niej. Oprócz zabawnej rymowanki warto umieścić na kartce na Dzień Babci osobiste podziękowania za wszystko, co się jej zawdzięcza. Może babcia nauczyła Cię piec ciastka? Pocieszała, gdy było Ci to potrzebne? A może opiekowała się Tobą w czasie chorobie? Ty najlepiej wiesz za co należą się jej podziękowania.

 

Życzenia na Dzień Dziadka

Przygotowując życzenia dla dziadka postąp tak samo, jak w przypadku życzeń dla Babci. Na kartce z okazji Dnia Dziadka napisz nie tylko wesoły wierszyk, ale też szczere podziękowania. Pokaż jak bardzo go kochasz. Napisz życzenia na dzień dziadka tak, aby pokazać mu, że doceniasz wszystko, co dla Ciebie zrobił i czego Cię nauczył.

 

Co kupić na prezent na Dzień Babci i Dziadka?

Każdy wnuk, nieważne czy mały czy duży, musi znać dwie daty w ciągu roku: 21 stycznia (Dzień Babci) oraz 22 stycznia (Dzień Dziadka). To właśnie te dwa dni powinniśmy poświęcić naszym dziadkom. Czasem wystarczy nawet chwila. Na co dzień jesteśmy zabiegani, nieustannie załatwiamy ważne, bieżące sprawy. W te wyjątkowe dni warto się zatrzymać, pomyśleć o bliskich, spędzić z nimi czas. Dziadkowie to osoby starsze, nigdy nie wiadomo ile jeszcze wspólnie spędzonego czasu nam zostało, dlatego powinniśmy o nich pamiętać. Najlepszym dowodem naszej miłości i troski będą złożone życzenia oraz dołączony prezent. Jednak chyba każdy wie, jak to jest z babciami i dziadkami – dla nich upominki nie są tak ważne. Mówią wtedy zdania typu: „Wnuczku, nie trzeba było”, „Mogłeś nic nie kupować”, „Ja nic nie potrzebuję, najważniejsze, że mnie odwiedziłeś” itd. Jeżeli twoja babcia lub dziadek tacy są, możesz zdecydować się na prezent-niespodziankę, ale nie w postaci jakieś rzeczy. Przy wyborze pomysłu weź pod uwagę charakter i zainteresowania tej osoby. To bardzo ważne, ponieważ odpowiednio dobrany prezent dla babci czy dla dziadka przyniesie nie tylko mnóstwo radości, ale i pożytku. A teraz przejdźmy do konkretów – co podarować z okazji tego święta? Dużo łatwiej będzie jeśli zrobisz mały research, pomyślisz z czego szczególnie ucieszy się twoja babcia lub dziadek, czy mają jakieś niezrealizowane marzenia. Np. może słyszałeś jak babcia mówiła, że chętnie wybrałaby się do opery lub na koncert? Kup w takim razie bilety! Miłym dodatkiem będzie twoja obecność podczas tego wyjścia. A może zauważyłeś, że twojej babci lub dziadkowi brakuje ruchu? Fantastycznym rozwiązaniem będzie podarowanie vouchera na zajęcia np. jogi albo Nordic Walking. Pamiętaj jednak, żeby wybierać zajęcia specjalnie dedykowane dla seniorów. W obecnym, cyfrowym świecie, osoby starsze często mogą czuć się wykluczone przez nieznajomość najnowszych zdobyczy techniki. Aby im pokazać, że nie jest to wcale takie skomplikowane, możesz zapisać bliską Ci osobę na zajęcia komputerowe. Innym typem prezentu, ale niezwykle uniwersalnym i potrzebnym, będzie karta prezentowa, np. empik. Obdarowana osoba będzie miała możliwość samodzielnego wyboru upominku dla siebie. Jeżeli szczególnie zależy Ci na praktycznym upominku – wyjściem będzie podarowanie bonu do wykorzystania na zakup okularów. Niektóre salony optyczne mają to w swojej ofercie.

Ostateczny wybór prezentu dla babci i dziadka bywa trudny. Zadanie przestanie być takie skompilowane, kiedy zdasz sobie sprawę czego potrzebuje twój bliski. Najcenniejszym podarunkiem są wspomnienia, więc wręczenie karty lub vouchera to doskonała okazja do zdobycia nowych doświadczeń, a może i pasji. Nie zapomnij również o życzeniach od serca i o miłych słowach, którymi wyrazisz, ile dziadkowie dla Ciebie znaczą.

Zapisz się do newslettera